OBRAZ RZECZYWISTOŚCI
Szanowni Państwo, Miłośnicy Polskiego Dokumentu,

nawet najwięksi entuzjaści kina często zapominają o tym, że X muza zaczęła się od dokumentu. Ponad 120 lat wspaniałej historii polskiego filmu dokumentalnego rozpościera się gdzieś między pierwszymi eksperymentalnymi rejestracjami XIX-wiecznej Warszawy dokonanymi przez Kazimierza Prószyńskiego - pioniera polskiej i światowej kinematografii, a spektakularnym triumfem dwójki polskich dokumentalistów, których filmy - "Joanna" i "Nasza klątwa" – znalazły się wśród pięciu najlepszych krótkometrażowych dokumentów z całego świata nominowanych w ubiegłym roku do Oscara.

Choć historia polskiego dokumentu znaczona nazwiskami znakomitych twórców i długą listą wybitnych osiągnięć stanowi ewenement w skali światowej, mamy poczucie, że polska publiczność o powstających w naszym kraju filmach dokumentalnych wie ciągle zdecydowanie za mało i za rzadko ma okazję z nimi obcować.

Robiąc pierwszy krok w kierunku zmiany tego niepokojącego stanu zdecydowaliśmy się wspólnie z naszymi partnerami zorganizować niemające swojego odpowiednika w historii wydarzenie, którego celem jest podsumowanie dorobku ponad 120 lat polskiej kinematografii w dziedzinie dokumentu oraz rozmowa o jego przyszłości. „100/100. Epoka Polskiego Filmu Dokumentalnego” to dwudniowy przegląd ponad 100 najznakomitszych polskich filmów dokumentalnych ostatniego stulecia, któremu towarzyszy plebiscyt na najlepszy dokument oraz panel naukowy poświęcony znaczeniu polskiej sztuki dokumentalnej dla naszej kultury i narodowej tożsamości.

Mam nadzieję, że plonem tego wielkiego święta filmu dokumentalnego będą kolejne wybitne tytuły pozwalające przyjrzeć się z uwagą otaczającej nas rzeczywistości i zachować jej obraz dla przyszłych pokoleń.

Jacek Bromski

Prezes
Stowarzyszenia Filmowców Polskich